10

Warsztaty łapaczy snów

13 i 14 sierpnia zapraszamy do wspólnego wykonania łapaczy snów – ozdoby inspirowanej kulturą Indian Północnej Ameryki. Przynieście ze sobą jeśli macie długie wstążki, koraliki, mulinę, pióra, dobry humor i odrobinę czasu. Reszta materiałów warsztatowych dostępna jest na miejscu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztat odbędzie się w godzinach 12:00 – 15:00.
Możecie nas odwiedzać w godzinach 11:00 – 19:00.

Wstęp: dzieci do lat 4 gratis, ulgowy – 5 pln, cały – 10 pln, rodzinny (2+2) 20 pln. Bilety dostępne na miejscu.

Piknik z rodziną, plac zabaw dla dzieci, kawa, herbata, czy grillowanie? Strzelanie z łuku, pamiątkowe zdjęcia, koło fortuny, gra terenowa. Zapraszamy.

Łapacz snów zgodnie z tradycją wykonywany jest z miękkiego drzewa (na przykład z wierzby) w kształcie koła. W środku tka się coś w rodzaju pajęczyny ze zwierzęcych ścięgien, lub długiego, wąskiego rzemienia z surowej skóry.
Indianie wierzący w nadprzyrodzoną moc łapaczy snów powiadają, że sny te dobre i złe zsyłane są z ciemnego, nocnego nieba. Złe sny jako te wielkie i niezdarne wpadają w sieć i grzęzną w niej, by pod wpływem promieni porannego Słońca wyparować wraz z rosą. Dobre sny jako małe i sprytne przeciskają się i po piórze spływają delikatnie na śpiącego, uprzyjemniając mu odpoczynek. Mówi się też, że kolisty kształt jego ramy symbolizuje cyklicznie powtarzający się krąg czasu, Matkę Ziemię, cztery strony świata, w których żyją ludzie. Sieć wyobraża jedność rodziny z wszystkimi jej powiązaniami, zaś więzy – więzy rodzinne. Łapacze snów należy zawieszać w miejscu, w którym mogą je dosięgnąć poranne promienie słoneczne.
Łapacze snów wyrabiane z wierzby i zwierzęcych ścięgien, nie służyły ich użytkownikom zbyt długo. Wierzba wysychała, a napięcia ścięgien słabło. Miało to przypominać zarazem o tym, że młodość wcale nie jest wieczna.

Legend i opowieści związanych z symboliką łapaczy jest wiele.

Aby łapacz zatrzymał wszystkie złe sny a przepuszczał tylko dobre, powinien mieć niektóre z następujących ozdób:

– koraliki: spełniają sny
– pióra: spełniają sny i symbolizują oddech lub powietrze
– róg jelenia: daje powodzenie w łowach
– kawałek modrzewia lub szałwi: daję zdrowie
– futerko: zapewnia wygodę i ciepło
– koński włos: daje wytrzymałość
– turkus: sprowadza siłę
– kryształ górski: daje moc
– pazury: zapewniają ochronę.